Upoznajte Anđelu Mijatović

Mačva je jedan od delova Srbije koji i dan danas održava svoju tradiciju i kulturu. Nažalost, ta struja tradicionalnog više nije jaka kao pre.
Anđela Mijatović
učenica Mačvanske srednje škole

Vrlo rano je uočila i razumela značaj tradicije i kulturnog nasleđa za negovanje nacionalnog identiteta individue. Već kao srednjoškolka pronalazi vrednosti u prošlosti i uzima ih kao teme za svoje stvaralštvo, crtežom ili rečju.

Fotografija je sa dodele Svetosavske nagrade 2024. godine u Mačvanskoj srednjoj školi.

Učenica je Mačvanske srednje škole. Ove godine kreće u četvrti razred. Planira da studira psihologiju. U slobodno vreme crta. Najveće ljubavi su joj likovna umetnost, književnost i ptice.

ljubav prema pticama

Ptice je zavolela u najranijem detinjstvu. Od malena ima papagaje. 

Nedavno je učestvovala u akciji Bird watching koju je organizovalo ,,Jato ptica Srbije”. Imala je priliku da posmatra ptice Mačve i beleži njihovu brojnost i o tome govori sa velikim oduševljenjem.

Posmatranje ptica u Mačvi

Kupovao bih ptice u kavezima, samo da bih ih oslobađao.
Leonardo da Vinči
renesansni slikar

istraživački duh

Anđelin istraživački duh i njena potreba da istražuje prošlost, neguje nacionalni identitet i razume i upozna ono što je nepoznato odveli su je na letnji kamp koji organizuje Naučno-obrazovni-kulturni centar ,,Vuk Karadžić" u Tršiću.

Svake godine se na ovom kampu organizuju radionice iz oblasi Lingvistike, Istorije srpske kulture, Folkloristike, Muzikologije i etnomuzikologije, Klasika srpske književnosti i Etnologije i kulturne antropologije. 

Više o kampu na sajtu.

Anđela je učesnica radionica u Tršiću već drugu godinu zaredom. Ove godine ja napisala prvi naučni rad ,,Nacionalna kultura i hrišćanski motivi u slikarstvu Milića od Mačve”. Odbranila ga je na Filološkom fakultetu u Beogradu, a nedavno je objavljen u zborniku radova polaznika NOKC ,,Vuk Karadžić” u Tršiću ,,Mladi i srbistika”.

Rad je započela citatom Milića od Mačve:

Putevi civilizacije su vrlo zamršeni, ali oni se čuvaju i s vremena na vreme vaskrsavaju u sećanjima preživelih naraštaja.

Anđela svakako pripada budnom naraštaju koji razume dužnost da svojim stvaralaštvom i intelektom ukaže na vrednosti koje se se moraju negovati.

U Milićevom stvaralaštvu uočava zavičaj porodicu kao poetičko jezgro i stvaralčko osećanje kolektivnog bola naroda kom pripada.

Osećao je kolektivnu bol svog naroda koja je kroz svoju istoriju trpela mnoge nepravde i preživela mnoge ratove. Bio je svestan kolektivnog sećanja na te davne događaje, koje je on tako blisko doživljavao, pa se kroz njegove slike često prikazuju motivi epske poezije, Kosovskog boja, Miloša Obilića i Kosovke devojke. Prikazuje ranjene ljude, uminule nakon borbe. U zavisnosti od efekta kakav bi želeo da postigne, znao je da koristi različite boje. Slikanjem ovakvih prizora, ne samo da je uspeo da ovekoveči srpsku istoriju već je uspeo i da na mudar način privuče pažnju i probudi u ljudima ono što će ih naterati da se zapitaju o svom postojanju i prošlosti. Na taj način je uspeo da spoji sve ljude, odnosno da pronađe ono što ih spaja, a to je istorija i nacionalni identitet. Primetivši da je to jedina nit koja povezuje ljude, hteli oni to ili ne, uspeo je da podigne intrigu za osvešćivanjem nacionalnog identiteta, stavke koja nas čini ono što jesmo i koja predstavlja grubo rečeno kofer koji svako od nas vuče. Uspeo je da kolektivno sećanje i bol pretoči u slike koje nas podsećaju da vrednosti koje su se i tada promovisale i čuvale, i danas nas drže na okupu.
Anđela Mijatović
,,Nacionalna kultura i hrišćanski motivi u slikartstvu Milića od Mačve"

anđelino stvaralaštvo

privatna arhiva

Crtanjem se bavi od detinjstva

Taj talenat je negovala zahvaljujući majci koja je vaspitačica, kao i nastavnicima iz srednje i osnovne škole. Najviše voli da crta portrete grafitom. Dok crta, ona je u misaonoj komunikaciji sa likom na kom radi. Uzori su joj Leonardo da Vinči i Karavađo.

,, Najkreativnije našarano jaje" 2020 godine u crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Salasu Crnobarskom.

U junu, 2024. godine nagrađeni su njeni crteži na konkursu za najlepšu razglednicu Mačve.

Anđelka se može pohvaliti i time što je dizajnirala logo Osnovne škole ,,Laza K. Lazarević" u Klenju

Slomljena butna kost koja je zarasla predstavlja dokaz da je neko vodio računa o ranjenoj osobi, neko joj je previjao ranu, preneo je na bezbedno mesto i brinuo o njoj tokom oporavka. Tu počinje civilizacija.
Margaret Mid
antropološkinja

Ona je vrlo rano razumela šta reč CIVILIZACIJA podrazumeva.

Jasno joj je da je ovom svetu potrebna pomoć da bi se održao u svojoj lepoti.

Ne obraćajući pažnju na ono što svetu oduzima radost, ona neguje kroz svoje stvaralačke i istraživačke porive jasan poziv da i drugi vide svet njenim očima.

Anđela je čuvar radosti, ponos mačve i dokaz da renesansne ličnosti postoje i danas.

ONA JE RAZUMELA ŠTA JE TO ŠTO MORAMO RAZVIJATI DA BISMO RASLI I NAPREDOVALI.

Pratite Anđelu na Instagramu (link)

Autor teksta: Katarina Kulezić

Autor fotografijа i video-slike: Perica Petrović